Lokální výskyt tornáda ve čtvrtek 24. 6. 2021 na Jižní Moravě, které zanechalo ohromné mnoha milionové škody, byl ojedinělým meteorologickým jevem, které v Evropě není zvykem. A už vůbec ne u nás. V poslední době nás doprovází obrovská vlna veder, či epizoda sucha a povodně v minulých letech, kdy na toto poukazuje bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud.
„Jen velmi těžko bychom mohli u těchto konkrétních událostí říci, že se jedná o přímý dopad změny klimatu. Co však můžeme tvrdit jednoznačně je, že právě rostoucí počet meteorologických extrémů a jejich zvyšující se intenzita je základním atributem měnícího se klimatu,“ tvrdí bioklimatolog Žalud.
„Jednoduše v atmosféře akumulovaná energie se společně s vyšším obsahem vodní páry bude zákonitě více projevovat.
Do budoucna na růst extrémů podle něj upozorňují pro střední Evropu všechny scénáře vývoje klimatu. Říká se, že s prvními kapkami deště musíte pryč, protože voda vodí a může vás trefit blesk. Při tornádu létají trosky, dřevo, sklo, automobily. V USA, když se vyhlásí, že budou tornáda, tak lidé zalezou do sklepa a počkají. V Česku nejsou tornáda častá, tak když lidé viděli, že se objevilo tornádo, vyběhli ven, vzali telefony a začali natáčet. Nejlepší je se schovat dovnitř budovy, do koupelny, tam kde na vás nic nespadne, prostě daleko od oken. Nikdy ne do lesa, kde padají stromy.
Ještě nás čekají silné bouřky, nikdy ale nevíte, kdy se z nich vyklube něco tak děsivého, jako bylo posledně.