V Gabonu se narodilo první gorilí mládě, rodičům ze zoo

 

Dne 13. Června letošního roku se v Gabonu narodilo první gorilí mládě, jehož rodiče patří velmi k ohroženým druhům zvířat.  Kdysi žili v zoologických zahradách, každý v jiné zemi. Samec byl z Británie a samice pocházela z Francie, kdy ve svých 11 letech ji chovatelé převezli do Gabonu, aby mohla založit rodinu.

Obě gorily nižinné se několik měsíců poznávali a učili se společně žít. Jejich nádherné společné mládě je podle chovatelů v pořádku a zdravé, drží se na břiše matky, jak je u goril správné. Většinu času tráví po boku své matky, což je naprosto v pořádku a biologické. Navzájem se všichni poznávají. Chovatelé je neustále sledují pomocí kamer, poblíž míst, kam si chodí pro potravu. Gorilí rodina by se časem mohla rozrůst o další mláďata, chovatelé chtějí k nim do rezervace přivést další samici, která byla odchovaná také v zoo ve Velké Británii.

Gorily jsou ohrožený druh, ve volné přírodě žije asi 120.000 goril nížinných, v zoo jich je už asi okolo 800. Gorily jsou největší z lidoopů, jejich domovem jsou tropické lesy v rovníkové Africe. Dospělí samci působí velice impozantně, protože mají velké svaly, ale navíc vysoký hřeben na temenní kosti, který vypadá jako přilba. Slouží jim k úponu žvýkacích svalů. Zbarvení srsti je černé. Obličej je černý stejně jako dlaně a chodidla. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 70 kg až 250 kg.

V posledních letech jsou tito lidoopi ohrožováni především pytláky, kteří je loví pro žádané maso nebo pro zábavu. Deštné lesy, ve kterých žijí, mizí z důvodu těžby dřeva a surovin. Potýkají se i smrtícím virem ebola.