Kontejnery na papír, plast, sklo, kov a nově i na olej. To jsou některé prostředky, díky kterým mohou Češi efektivně třídit odpad. Jak ale fungují?
Počet kontejnerů
Na první pohled se to může zdát jako nepodstatná informace, ale právě dostupnost sběrných kontejnerů a nádob je pro efektivní třídění odpadu nezbytné. A nebojíme se tvrdit, že právě těmito čísly se nemusí bát Česko pochlubit. Na našem území se totiž nachází více než 400 tisíc kontejnerů. Jejich počet navíc každý rok roste.
Pokud si to přepočítáme na metry, tak nám vychází, že každý občan to má ke kontejneru či sběrné nádobě opravdu blízko. Výsledná vzdálenost totiž vychází na 91 metrů. V roce 2016 přitom průměrná docházková vzdálenost činila 96 metrů. To značí výrazný posun vpřed.
Skvělé výsledky
Než se přesuneme k horším výsledkům, pojďme se ještě podívat na ty pozitivní. O ty se postaralo zejména třídění papíru, skla a plastů. Může za to právě velká dostupnost žlutých, modrých a zelených kontejnerů. Jaké jsou tedy výsledky? Podařilo se nám vytřídit:
- 225 tisíc tun papíru,
- zrecyklovat 139 tisíc tun vytříděného skla,
- zrecyklovat 149 tisíc tun vytříděných plastů.
Kyslík pro tisíce lidí
Horší výsledky jsme zaznamenali v třídění nápojových kartonů. Podle dostupných statistik se jich vytřídí pouze 25 %. Nápojový karton přitom obsahuje až 75 % kvalitního papíru, který by bylo možné ještě 5 až 7 krát zrecyklovat. O něco lepších výsledků se pak podařilo dosáhnout u kovů, kterých se zrecykluje zhruba 60 procent. Problémem takto nízkých čísel je zejména nízká dostupnost šedých kontejnerů.
Pokud pravidelně netřídíte, tak snad vás přesvědčí následující věta. Díky třídění papíru se podařilo zachránit více než 2,2 milionů stromů. Ty tak mohly vyrobit kyslík pro více než 20 tisíc lidí. A to je důvod, proč všichni recyklujeme. Má smysl.