Rozdíly mezi lidskou a zvířecí sexualitou

Lišíme se naše sexuální praktiky tolik od zvířat ?

Lidské vnímání sexu se od zvířat rozhodně liší. I když ne až tolik, jak si do nedávna vědci mysleli. Sexualita a pohlavní styk je u zvířat brán čistě jako mechanismus k rozmnožení. Když není šance na rozmnožení, ke styku nedochází. Tato domněnka ale byla u některých zvířecích druhů vyvrácená. Sex mimo možnost početí má u lidí mnoho dalších funkcí (zdravotní, zlepšování psychiky, uvolnění, utužování milostných vztahů).

I opice mají pro sex jiný důvod než rozmnožovací

u několika druhů opic se prokázalo, že provozují sexuální život po celý rok. Tedy nejen v době páření. Jedná se například o druh šimpanze bonbové. Ti provozují sexuální hrátky po celý rok, v podstatě na denní bázi. Kromě rozmnožení je pro ně sex prostředek k uvolnění nápětí v tlupě. Podobně jako u lidí provozují sex při usmiřování nebo když přijímají novou samici do tlupy.

zdroj obrázků: magazin.cz

Sexuální aktivita lidí a zvířat: jak často?

Vědci dále zjistili, že sexuální aktivita, co se počtu pohlavních styků týče má u zvířat sezónnost. Sezónnost samozřejmě kopíruje období páření. Podobný cyklus však lze sledovat i u lidí a zmíněných druhů šimpanzů. V určitých obdobích je sexuální aktivita prostě slabší.
U lidí je sezónnost spojena s období dovolených. Nejvíc dětí se rodí v únoru – březnu což odpovídá letním prázdninám (začátek letních prázdnin). Další častý měsíc narození je září, které odpovídá zimním vánočním prázdnínám.

U šimpanzů je zase zvýšená pářící aktivita v obdobích, kdy mají dostatek potravy a minimum nepřátel kolem sebe (predátoři nebo konkureční tlupy). Je tedy zřejmé, že sexuální aktivita je přímo ovlivněna okolními podmínkami. Časem, teplotou, potravní zajištěností, bezpečí.

zdroj obrázku: magazin.cz

Největší rozdíl je ve veřejném sexu

Jediný výrazný rozdil je dvou věcech.

  • Pro zvířata je sex věcí veřejnou. Je běžné že při kopulování přihlíží celá tlupa a doslova jásá při uspěšném styku. U lidí je samozřejmě situace zcela opačná. Lze však říct, že sex skrytý před veřejností není z důvodu rozhodnutí milenců, ale ze všeobecného přístupu společnosti, která považuje sex před ostatním za nepřijatelný.
  • Druhá věc je používání sexuálních pomůcek (vibrátory, venušiny kuličky, dilda). Ty zvířata, i ty pravidelně provozující sex, nikdy nepoužívají. Za to lidé je využívají hodně. Vibrátory jsou velmi oblíbeným sortimentem pro prodej na internetu a naleznete jich spousty druhů.